Továbbra is nőnek a lakásárak, csakhogy…

„az eddig pörgő és folyamatosan dráguló területek továbbra sem lettek olcsóbbak. Ezt tökéletesen alátámasztják a tiszta árváltozás számai. De a teljes árváltozás és a rendkívüli összetételhatás már mutatja, hogy összességében a nagyon alacsony bázisról induló, nem különösebb likvidnek nevezhető „vidéki” lakáspiaci forgalom „torzítja” az országos lakáspiaci átlagárakat. Ezért kétféle lakásárral fogunk találkozni nem csak a 2016-os évet összesítő későbbi számokban, hanem 2017-ben is. Egyesek a lakásárak csökkenését fogják ebből kiolvasni Magyarországon. Tudjuk, van olyan közvetítő, aki 2 éve a lakásárak csökkenésről beszél szinte folyamatosan, miközben az árak meg nőnek ott, ahol azok tudnak.”

 mondtuk ezt 2017. január 10-én az Őszinte ingatlanosok címmel megjelent műhelymunkánkban, amivel túl sok új barátot nem szereztünk magunknak, hiszen az embernek vagy véleménye van vagy barátai. Az Ingatlanműhelynek inkább véleménye van.

Tegnap megjelentek a KSH friss, ropogós 2017 1. negyedéves lakásárindex számai. Nézzük meg őket tüzetesebben a szokásosnál, úgy ahogy ritkán tesszük, vagy talán még sohasem tettük:

A használt és új lakások ára együtt mozog

A használt lakások árai 8,1%-kal voltak magasabbak a KSH szerint 2017. 1. negyedévében, mint 2016 1. negyedévében. Magyarul ennyit nőttek a lakásárak egy év alatt,  fogjuk majd olvasni a médiában.

Csak hát a lakáspiacunk nem ilyen egyszerű lélek, szereti túráztatni a piaci szereplők mellett a laikusokat is. Azt látjuk a görbéken, hogy az árnövekedésnél van tiszta és teljes is. A tiszta pont azt jelenti, amit gondolunk róla. Egy megtisztított, steril szám, amiből kiszűrik a minőségi és az ingatlanoknál elsősorban az elhelyezkedésből adódó különbségeket, hatásokat. A használt lakások piacán a teljes árváltozás azt mutatja már, hogy van élet a nagyvárosokon kívül is.  A KSH már a 2016-os évet értékelő (de még nem lezárt) statisztikáiról is elmondta, hogy a lakáspiac eltolódott a nagyobb városokon kívülre. Ez pedig akarva akaratlanul csökkenti a teljes piaci átlagárakat. Ennek az összetételhatásnak a kiszűrésére szolgál a tiszta árváltozás, ami ugyan jól hangzik – például mutatja, hogy Budapesten továbbra sem lettek olcsóbbak a lakások 2017 első három hónapjában, hanem nőttek – de az országos lakáspiaci folyamatokra nem értelmezhető. Mi pedig, ha akajuk ha nem, egy lakáspiacot a saját közvetlen környezetünkben élünk meg, ami nem csak Budapest és a megyeszékhelyeket jelenti. Ha valahogy ezzel meg tudunk barátkozni – a lakásárak trükkös értelmezésével és magyarázatával – akkor érdemes megnézni az új lakások árváltozását is.

A KSH szerint 2017. 1. negyedévében majdnem 6%-kal voltak drágábbak az új építésű lakások, mint egy évvel korábban.

Ismét tiszta árváltozásról beszélünk, de látható is, hogy az új lakások tiszta és teljes árváltozása pozitív, addig a használt lakásoknál már nem így van. Az új lakások építése és értékesítése területeg igen meghatározott, általában várásokban és azon belül is nagyobb városokban jellemző. Ott az irány, már mint az alacsonyabb teljes árváltozás a tiszta árváltozáshoz képest egy lassuló újlakáspiacra utal. Egy olyan lassuló újlakáspiacra, ahol most nagy hangsúlyt kap a vásárlók megtalálása. Szembesülhettek az értékesítők azzal, hogy a médiában elhíresztelt és az unalomig ismételt „mindenki új lakást akar venni” blöff a lakáspiacot nem hatotta meg.  Valami nem stimmel, amit nézzünk meg kicsit közelebbről.

Továbbra is nőnek a lakásárak - Lakáspiaci árindex előző időszak = 100% 2013-2017
Negyedévről negyedévre változó árak

Ez a grafikon a negyedévről negyedévre változó árakat mutatja, tehát azt, hogy az előző negyedévhez képest hogyan változtak az árak.

A használt lakások tiszta árváltozása stabilan nő 2014 óta mind a mai napig.

A használt lakások teljes árváltozása már nem ilyen stabil, de azt mutatta eddig, hogy mindig az év elején történik a legnagyobb árváltozás a használt lakások piacán az előző negyedévhez képest.  Ez 2017 1. negyedévében már nem így volt, és inkább árcsökkenésről beszélhetünk 2016 utolsó három hónapjához képest. De nem csak a használt lakások piacán látható ez, hanem az új lakások áraiban is. A tiszta és teljes árváltozás is egyelőre árcsökkenést mutat az új lakások árában a tavalyi év végéhez képest. Az új lakások árai negyedévről negyedévre igen változatosak, de ha nem az egy évvel ezelőtti árakhoz viszonyítjuk vagy nézzük a piaci árakat, akkor azt láthatjuk, hogy az új lakások árnövkedése megtorpant. Most egyelőre nem lehet még kijelenteni, hogy vége, ennyi volt és arra kell spekulálni, hogy minden olcsóbb lesz „holnaptól” és fejlesztők akciózni fognak. Nem valószínű, viszont az már inkább, hogy az új lakásokra a kereslet korlátos és az ártolerancia meg főleg. 2017 nem indult túl jól az újlakáspiac szempontjából, elnézve a negyedéves változásokat mutató görbét. Aki el akarja adni fejlesztőként az új építésű lakását, az nem biztos, hogy az évvel ezelőtti árakhoz képest történt változást veszi figyelembe.

Továbbra is nőnek a lakásárak - Lakáspiaci árindex 2010 = 100% 2013-2017
2010-hez képest nézzük meg az árváltozást

2010-hez képest a használt lakások tiszta árváltozása egyértelmű és félreérthetetlen még 2017 első három hónapjában is.

A használt lakások teljes árváltozása 2016 1. negyedévétől kezdve már mutatja a piaci folyamatok megváltozását, az országos lakáspiacon az eddig nem likvidnek hitt Budapest és megyeszékhelyeken kívüli adásvételek hatását.

2010-hez képest az új építésű lakások árindexe 2016 4. negyedévében érte el a csúcsot és 2017 1. negyedévében már csökkent.

A negyedévről negyedévre történő árváltozásból is ezt lehetett kiolvasni, így nincs ebben semmi meglepő. Csak annyi, hogy amíg a használt lakások tiszta árváltozása még az év első három hónapjában is tovább tudott nőni, addig az új lakások tiszta árváltozása már nem volt képes 2016 utolsó három hónapjának árszintjeit megtartani. 

Sokan és sokféle módon fogadtak arra, hogy ez pont fordítva lesz. Arról beszéltek és beszélnek ma sokan, hogy az új építésű lakások árai csak nőnek és nőnek, a használt lakások árainak meg most már itt a vége. 2017 első három hónapja erre rendesen rácáfolt a KSH szerint. Lehet huhogni, meg rikácsolni és fröcsögni, megpróbálni manipulálni a lakáspiacot. Higgyék el, kár a gőzért, nem fog menni.


Kép: Párizs, Franciaország – Instagram

Az építő kritika szellemében a vitaindító bejegyzés kommentelhető, továbbgondolható. Csak hangosan gondolkodunk, ezért a tévedés jogát fenntartjuk. A témával kapcsolatban további kérdéseikre szívesen válaszolunk. Keressenek minket, csatlakozzanak hozzánk Facebook oldalunkon.

Kérjük, figyeljenek ránk, mert mi figyelünk Önökre.

Köszönjük.

Ingatlanműhely


További érdekességek

Értesítés
Visszajelzés
guest

0 Hozzászólás
Inline Feedbacks
Összes hozzászólás