A Duna ára

Ha drága lakásokat keresünk Budapesten, a Duna-part megkerülhetetlen. A város hagyományos építkezési szokásaink megfelelően évszázadokig úgy élt együtt a város és a folyó, hogy mindig a víz volt az úr. Hülye magyar hova építkezne, ha nem árterületre. Féltek a víztől, meg is elégelték ezt Budapesten és elválasztották a várost a folyótól.

Mindenki láthatja a pesti és budai oldalon, hogy autóutak és egy állandó gát védi a várost a Dunától. Ezzel meg az lett baj, hogy biztonságosnak biztonságos lett élni a pesti és budai Duna-parton, de ritka lehangoló lett az egész.

Azóta számtalan terv született már, hogy a pesti és a budai belvárosba valahogyan be lehetne kapcsolni újra a Dunát. Valahogy mégis vissza kellene adni a városnak a folyót, mert jó lenne élni ezzel a természeti adottsággal.

Lakáshirdetésekben gyakran megjelenő „sétálhatunk a Duna-parton” szlogen és „közel a Duna-parthoz” árnövelő tényező csak jól hangzanak. A Duna-part Budapesten nem egy szabadidős hely, hanem a város közlekedési ütőere.

Ezen változtatni nem olyan egyszerű, mert a városban északról délre vagy fordítva nehézkes a közlekedés Pesten és Budán is. A forgalom átszervezése kemény dió, hamarabb törik bele minden álmodozó bicskája, mint a látványos Duna-parti makettek tervezőinek. Arról van szó, hogy amikor a várost elválasztották a Dunától, átadták a teret a forgalomnak. Közben eltelt annyi idő, hogy újra gondolni Budapest közlekedési útvonalait egy beépült városban nagyon nehéz. Nagy baja ennek a városnak, hogy mindig kicsiben gondolkodtak itt, nem készültek fel ennyi járműre, legyen az autó, busz, villamos, motor vagy bringa. Nem elég szélesek az utak, azok is már elég zsúfoltak, forgalmat terelgetni még is csak nagyon költséges így. A megoldást keresik, de nem találják.

A ma embere szeretne közelebb kerülni a Dunához, meg közben közlekedni is szeretne a városban. A lakásárakban nyoma sincs ezeknek a problémáknak. A Duna melletti házak Dunára néző lakásait nem adják ajándékba, ha autópálya van ott és sínek villamosnak vagy HÉV-nek, esetleg még egy természetes zöld környezet.

A Duna, mint érték és egyben veszélyforrás Budapesten a 3. kerületben a Rómaiparton az egyik leglátványosabb. Árterületen építkeztek és közben van egy szabadidős terület is ott. Az árterületen nyaralókat építhettek, nem lakóingatlanokat, amik eleve olcsóbb telken és kedvezményes árakon lettek értékesítve. Van ott társasház és önálló kertes ház is. A gát-dilemma őrlő hangulata emészti az érintetteket, mert a gát védelme nem csak az ingatlanárakat változtatná meg, hanem a terület átminősíthető lehetne nyaralóövezetről lakóövezetté.

Ott is azon vitatkoznak, hogy nem is kellene közvetlenül védeni a Duna-parti területet, miközben sok ingatlan érintett ott. Akik ezt hangoztatják (például a videón is), ők kettős mércével védenék meg a Rómaipartot. A jelenlegi terv szerint az egész partszakaszt védenék az árvíztól. Közben meg kiderült, hogy egy fenékkel két vagy három lovat nehéz megülni, mert a táj természetessége és a gát/árvízvédelem és a terület átminősítése kompromisszumokkal jár.

A Duna-part gátakkal sehol sem néz ki jól ebben a városban.

A Duna ára- Marina part
Lehet a Duna-parton gát nélkül is élni – Budapest 13. kerület Marina part

Van gát nélküli terület a 13. kerületben, ahol úgy építkeztek, hogy megemelték a területet. Most folyik az építkezés 11. kerületben a Kopaszi-gát körül is, ahol szintén azzal kezdődik minden, hogy fel kell tölteni a területet olyan magasara, amivel elkerülhető a baj, miközben a gát,  ott egy szép természetesnek tűnő képződmény, védi is egyben  az építési területet/partszakaszt.

A Duna ára - Budapart
11. kerület Kopaszi-gát, ahol számolnak a Dunával

Előre gondolkodva, számolva a folyóval kialakítható szép Duna-part Budapesten  is. Kár, hogy nem úgy építkeztek és nem úgy terveztek a Dunával, ahogy azt kellett volna mindig is. A Dunát inkább ellenségnek tekintették Budapesten. Ennek az lett az ára, hogy utólag megoldást találni a Duna és a város kapcsolatára egy város előtt görgetett problémahalmaz lett. Egy biztos, költséghatékony megoldásra ne számítson senki, mert a Dunának ára van így is és úgy is.


Kép: indafoto.hu : A Kopaszi-gát árvíz idején

Az építő kritika szellemében a vitaindító bejegyzés kommentelhető, továbbgondolható. Csak hangosan gondolkodunk, ezért a tévedés jogát fenntartjuk. A témával kapcsolatban további kérdéseikre szívesen válaszolunk. Keressenek minket, csatlakozzanak hozzánk Facebook oldalunkon.

Kérjük, figyeljenek ránk, mert mi figyelünk Önökre.

Köszönjük.

Ingatlanműhely


További érdekességek

Értesítés
Visszajelzés
guest

0 Hozzászólás
Inline Feedbacks
Összes hozzászólás