Ez a legnagyobb tanulsága a 2015 utáni magyar lakáspiacnak, és erre hívja fel a figyelmet a KSH 2019 3. negyedévet első alkalommal elemző friss lakáspiaci jelentése is. Tele van ellentmondásokkal. Pont olyanokkal, mint amit a mindennapokban tapasztalhatunk, ha meg akarjuk érteni, mi is történik a lakáspiacon. Egymásnak ellentmondó hírek, akár egy héten belül. Most akkor nőnek vagy csökkennek a lakásárak? Most akkor több vagy kevesebb lakást adnak el? Mi zajlik a háttérben, hogy ennyire zavaros minden a lakáspiac körül? Mi ez a fejetlenség? Miért mondják azt, hogy minden alig féléve kezdődött?
Ha csak a lakásárakat nézzük, azt mondhatnánk, hogy semmi sem változott meg 2019-ben
Nőnek, mint 2014 óta mindig, folyamatosan. A lakásárcsökkenésnek semmi jele első ránézésre. A KSH mégis lakásárcsökkenést mutat az országos lakásárakban. Hogyan lehetséges ez? Hogyan nőhetnek regionálisan a lakásárak, ha országosan egyébként csökkennek? Kérdések, amire választ a ma esti híradóban biztosan nem kaptunk.
Három napja nyilvános a KSH lakáspiaci jelentése, de nagy a csend körülötte, pedig mi nagyon kíváncsiak lettünk volna arra, hogy erről kinek mi a véleménye annak fényében, amit korábban „jósolt”. Most képekben és a hozzá fűzött megjegyzéseken keresztül mutatjuk be, hogy mégis mitől olyan különleges 2019 a magyar lakáspiacon. Minimális tárgyi tudás nélkül nem lesz első ránézésére azonnal érthető mindig minden. De segítünk mindenkit eligazodni a magyar lakáspiac talán eddigi legizgalmasabb lakáspiaci ciklusában, ami 2019-cel kezdetét vette.
Megjegyzés: A képre kattintva Magyarország minden régiójának használt lakás négyzetméter árait megnézheti negyedéves bontásban családi ház, tégla- és panellakásra lebontva!
2019-től a magyar lakáspiac jóval egyértelműbb képet ad a teljesen átalakuló lakáspiaci környezetről.
Ott csökkennek az árak, ahol a kereslet koncentrálódik és ott nőnek a lakásárak, ahol kereslethiány van
Erre példa a budapesti lakáspiac, ami 2019-ben is teljesen figyelmen kívül hagyja a csökkenő adásvételi számát.
Évek óta nőnek az árak, miközben évek óta egyre kevesebb ingatlant adnak el a fővárosban. Ez 2019-ben sem változott, csak annyiban, hogy 2019-ben jelentősen kevesebb használt lakást adhattak el, mint korábban. Hiába minden felhang, a budapesti társasházi lakások ára töretlenül nő és csak nő, megállíthatatlannak tűnik a budapesti panellakás ára is. Évekig azt mondták, hogy a befektetők és a külföldiek miatt van mindez. Az utóbbiakról kiderült, hogy nagyítóval kell keresni őket a fővárosban. Most meg úgy néz ki, hogy befektetők nélkül sem változik a fővárosi lakásárak iránya. Igaz, a befektetők korábbi erős hatását és az eltűnésüket sem igazolta eddig vissza senki és semmi.
Egy ingatlanközvetítő kitalálta ezt, mindenki más meg elhitte neki, mert olyan hihetőnek hangzott.
2019 azt is megmutatja újra, hogy ne nagyon higgyünk az ingatlanközvetítők lakáspiaci elemzéseinek. Alternatív valóságban élnek – de mentségükre szóljon, abból is élnek meg, nem a valóságból. Ezért kell különösen óvatosan kezelni mostantól az ingatlanközvetítők új helyzethez való alkalmazkodását. Cinkelt lapokkal játszottak eddig is és ezek után is így fognak, már aki életben marad a következő években.
Erős nagyvárosi keresletről beszéltek évekig, igazolva az árnövekedést, a lakáspiac folyamatosan cáfolta őket. Most a lakásárak csökkenéséről beszélnek, de a lakáspiac továbbra is kibabrál velük. A lakáspiac és az ingatlanközvetítők diszharmóniája intő jel legyen inkább a számunkra, ne csináljunk belőle viccet. A lakáspiac nem viccel.
Forrás: ksh. hu – Lakáspiaci árak, lakásárindex, 2019. III. negyedév, Megjelent: 2020. január 23.
Kép: Instagram
Az építő kritika szellemében a vitaindító bejegyzés kommentelhető, továbbgondolható. Csak hangosan gondolkodunk, ezért a tévedés jogát fenntartjuk. A témával kapcsolatban további kérdéseikre szívesen válaszolunk. Keressenek minket, csatlakozzanak hozzánk Facebook oldalunkon.
Kérjük, figyeljenek ránk, mert mi figyelünk Önökre.
Köszönjük.
Ingatlanműhely