Otthon = Ösztönös biztonságkeresés

lakáshitelezéssel kapcsolatos múlt heti sorozatunk  akarva akaratlanul azt a kérdést készítette elő, hogy végülis saját lakásban tartani a megtakarításainkat mennyire jó ötlet pénzügyileg. Nálunk jelenleg megdönthetetlen status quo, hogy saját lakást tulajdonolni csak pénzügyi előnyökkel jár. Bár erre nem látunk nap mint nap pénzügyi számításokat, csak azért gondoljuk, hogy így van, mert nagyszüleink, szüleink, barátaink és ismerőseink is ezt állítják. Azt is mondhatnánk, hogy hitkérdést csinálunk ebből és mivel mindenki azt hiszi, hogy ez úgy jól van, akkor az így is van.

Viszont az elmúlt években ritkán, de látni grafikonokat, elemzéseket, amik a lakáspiac teljesítményét vizsgálják. A valóság sokszor köszönő viszonyban sincs azzal, amiben hiszünk. Pl. a szüleink és nagyszüleink lakáspiaci tapasztalatai legtöbbször fabatkát sem érnek. Nem akarunk tapintatlanok lenni, csak arra a tényre felhívni a figyelmet, hogy jelenleg 1998-tól vizsgálják a magyar lakáspiacot, mert az adatok olyan hiányosak, és minőségileg annyira használhatatlanok, hogy nincs lehetőség hosszabb idősorokra. Ez pedig 18 évet jelent, ha 2016-ot is beleszámoljuk.

Budapesti lakáspiac jövője - Budapesti ingatlanok reálértéke 1990-2014

A modern magyar lakáspiac, amiről beszélgethetünk, idén lesz felnőtt korú, de több generáció olyan magabiztosan tesz róla ténymegállapításokat, mint ha 100 éves múltra tekintene vissza.

portfolio.hu  múlt héten megjelent – a témát boncolgató – cikkjében nem hangsúlyozza ezt annyira, mint amennyire mi most. De rávilágít több olyan fontos lakáspiaci eredményre, amit jobb ha tudunk, amikor saját lakást akarunk vásárolni. Az egyik az, hogy tévhitekkel ellentétben a lakás inkább rövid távon jó üzlet, nem hosszú távon. Hogy ki mikor vesz lakást a magyar lakáspiac kiszámíthatatlan ciklusaiban, nagyban befolyásolja majd a döntésének az eredményességét. A helyes kérdés az, hogy mikor vegyünk saját lakást és mikor nem Magyarországon? Idézet a cikkből:

Otthon = Ösztönös biztonságkeresés- Magyar lakáspiaci bizonytalanság

A saját lakásunkat pedig ritkán vesszük pár évre. Befektetési szempontból a magyar lakáspiac elmúlt 17 évét elemezve azt kell mondani, hogy a felében nem érte meg egyáltalán saját lakást vásárolni pénzügyi szempontokból. Ezt mutatja az alábbi ábra a cikkből, amikor is 2004 és 2012 között nem volt túl jó ötlet abba a lakásba ölni a megtakarításainkat, amiben éltünk.

Otthon = Ösztönös biztonságkeresés- Teljes lakásmegtérülés 1998-2015
Otthon = Ösztönös biztonságkeresés- Teljes lakásmegtérülés 1998-2015

Ez azt jelenti, hogy a saját lakás megvásárlása veszteségekkel is járhat, amit elviselünk azért, mert a saját lakás a legtöbbünk számára nem üzlet, hanem a biztonságérzetünk egyik fontos alapja. Ezért pedig szinte bármit képesek vagyunk megadni, csak azért, hogy biztonságban érezzük magunkat. Viszont akkor a saját lakástulajdont már nem pénzügyi döntésnek kell tekinteni, hanem egy emberi ösztönnek.

Így oldanánk fel mi is azt a feszültséget, hogy lakásbefektetés és a saját lakásban élés között vannak fontos különbségek, amit számokkal hiába is magyarázunk, ha az érzelmeink irányítják a döntéseinket, az ösztöneink hajtanak minket a saját lakásban élés felé.


Az építő kritika szellemében a vitaindító bejegyzés kommentelhető, továbbgondolható. Csak hangosan gondolkodunk, ezért a tévedés jogát fenntartjuk. A témával kapcsolatban további kérdéseikre szívesen válaszolunk. Keressenek minket, csatlakozzanak hozzánk Facebook oldalunkon.

Kérjük, figyeljenek ránk, mert mi figyelünk Önökre.

Köszönjük.

Ingatlanműhely


További érdekességek

Értesítés
Visszajelzés
guest

0 Hozzászólás
Inline Feedbacks
Összes hozzászólás