Ingatlanpiac – Hirdetések harca

A digitalizálódó lakáshirdetési szokások gordiuszi csomója az ismétlődő hirdetések kiszűrése, csoportosítása. Az elmúlt 15 évben az egyre zavaróbb problémát a hirdetési oldalak nem kezelték. Nekünk vevőknek és bérlőknek pedig égnek áll a hajunk, amikor a listában ugyanarról a lakásról több hirdetési variációt találunk. Ha pedig a lakást tulajdonosként hirdetjük – eladó vagy kiadó, teljesen mindegy – milyen fárasztó kutatni és keresni, hogy biztosan mi hirdetjük egyedül és nem foglalkozik a lakásunkkal olyan ingatlanközvetítő, akivel nem is kötöttünk megállapodást.

A legismertebb lakáshirdetési  portál csendben bevezette a „Minden ingatlan egyszer” szolgáltatását, ami az azonos lakás eladó és kiadó lakáshirdetésinek csoportosítását jelenti. Szabó Laura,  a hirdetési oldal termék és szolgáltatásfejlesztés vezetője kérdésünkre megerősítette a hírt :

„Egyébként a szolgáltatás most már éles és aktív, csak nem írtunk róla még a keresőknek, és nem reklámozzuk. Bejelentkezve bárki elérheti, ez jelenleg a látogatók 10%-a, aki így használja az oldalt”

A „bejelentkezve” azt jelenti, hogy regisztrált lakáskereső – aki eladó vagy kiadó lakások szűrt listákat kér  (hirdetésfigyelő) a hirdetési oldaltól – illetve a regisztrált hirdetők (magánszemélyek és ingatlanközveítők).  Szabó Laura még hozzátatte:

„Eddig csak Office partnereknek jeleztük a változást.”  – Mi azonnal kiemeljük ez  azt is jelenti, hogy a hirdetők  már egy hete ismerkednek az új szolgáltatással.

Hmmm, kaphatják fel néhányan a fejüket. Kétkedve, gúnyosan megjegyzéseket mormolva, hogy „Hisszük, ha látjuk!”. Ezért nézzük meg közelebbről, hogy mit tud most és milyen hatással lehet ez az online lakáshirdetési piacra rövid és hosszabb távon.

Azonnal látjuk az ismétlődő hirdetések számát

Ingatlanpiac - Hirdetések harca- Csak egy kattintásra az ismétlődő hirdetésektől
Csak egy kattintásra az ismétlődő hirdetésektől

Az ismétlődő hirdetések nem feltétlenül károsak, mert extra információt hordozhatnak számunkra:

Nem csak az az információ, hogy kik és hányan hirdetik a lakást, hanem a különböző lakásleírásokból, képekből akár többet tudhatunk meg így. Egymás után átnézve őket, mindjárt tájékozottabbak lehetünk a lakásról. Az összes hirdetést átnézve dönthetjük el, kivel vesszük fel a kapcsolatot.

Kit érdekel a drágább hirdetés?

Ingatlanpiac - Hirdetések harca - Árösszehasonlítás azonnal, amivel milliókat spórolhatunk  vevőként
Árösszehasonlítás azonnal, amivel milliókat spórolhatunk vevőként

A képet megnézve láthatja mindenki, hogy ugyanazt a lakást 13% árkülönbséggel, 2,1 millió forint felárral is hirdetik:

Együtt látva a hirdetéseket  azonnal tudjuk, hogy a lakás kínálati árát milyen szinten határozzuk meg.

Az óriási árkülönbségek most a hitelességet – a hirdető hitelességét – kérdőjelezik meg. Biztosak lehetünk benne, hogy ha ez a szolgáltatás a szélesebb nyilvánosság előtt is ismert lesz, akkor az ilyen árkülönbségeket nem lesz hirdető, aki fel meri vállalni.

Az árösszehasonlító oldalak évek óta borzolják a kereskedők idegeit. A lakáshirdetések csoportosítása is hatni fog az árakra.

Tulajdonostól eladó és kiadó

Ingatlanpiac - Hirdetések harca - Hideghívásoktól szenvednek a magánhirdetők minden kérésük ellenére
Hideghívásoktól szenvednek a magánhirdetők minden kérésük ellenére

magánhirdetésekre jó ideje már külön lehet szűrni. De mennyivel jobban esik együtt látni a tulajdonos és az ingatlanközvetítők hirdetéseit. A példánkban a tulajdonos hirdetése a legolcsóbb. Ez erősíti azt a sztereotípiát, hogy az „ingatlanosok manipulálhatják az árakat”:

Arra a piaci hiedelemre, hogy az ingatlanközvetítők a jutalékukat nem a lakás árába, hanem árára teszik rá, sajnos találni példát.

Nincs ez így minden esetben, de amíg előfordul, addig minden vevőnek van miért aggódnia, ha a lakást a tulajdonosa nem hirdeti.

A hirdetésben többször is szerepel, hogy a tulajdonos ingatlanközvetítő segítségét nem kéri, ennek ellenére láthatjuk, hogy nyolc kéretlen lakáshirdetője is van. Tudhat róla? Egyáltalán nem biztos:

Minden magánhirdetőnek segíthet ez a szolgáltatás átlátni, hogy valójában kik hirdetik a lakását és mennyiért.

Ingatlanpiac - Hirdetések harca - Százezreket jelenthet bérlőként is, hogy kinek a hirdetésére jelentkezünk
Százezreket jelenthet bérlőként is, hogy kinek a hirdetésére jelentkezünk

A kiadó lakás példáján is látszik, hogy a tulajdonos árához képest vannak olyan ingatlanközvetítők, akik 25%-kal magasabb áron is hirdetik a lakást. Ez százezres különbségeket jelent egy év alatt – ami egy átlagos bérlési időszak. Az eset nem egyedi sajnos:

A példa mutatja, hogy a csoportosítás jó hatással lesz az albérleti árakra is. A felelősség nélküli hirdetéseknek vethet véget ez a szolgáltatás, mert ma még könnyen meg lehet téveszteni a gyanútlan érdeklődőket, akik nem ismerik a lakás összes hirdetését az oldalon.

Eladó vagy kiadó

Ingatlanpiac - Hirdetések harca - Eladó vagy kiadó?

Nem akarunk eladó lakást kibérelni, pedig ma tipikus, hogy a lakást egyszerre hirdetik vevőknek és bérlőknek is.

A bérlőknek azonnali üzenetet hordoz a csoportosított hirdetésekben az eladó lakáshirdetések megjelenése. A hirdetésszűrő szolgáltatás a lakás mind a két típusú hirdetését csoportosítja. Megjósolható ennek a következménye:

A bérlők nem fogják felhívni a kiadó lakás hirdetőjét, ha a lakás eladó is.

A lakás eladó hirdetéseit nézegető vásárlók pedig azonnal információt kaphatnak arról, hogy a lakás kb. mégis mennyiért meghirdethető kiadó lakásként.

Megjegyzés: A hirdetési oldal megerősítette, hogy jelen pillanatban nem csoportosítja a rendszer az eladó és kiadó lakások hirdetéseit egybe. Viszont hamarosan az eladó lakások adatlapján jelölni fogják, hogy kiadó is a lakás és természetesen a kiadó lakások adatlapján is jelölve lesz, hogy eladó.

A lakás „befektetésnek is jó” szlogen így egész másképp is értelmezhető. Hiszen, ha üresen áll és nincs benne bérlő, akkor nem biztos, hogy az „jó befektetés”. Igen, tudjuk, az eladó lakásokból a bérlők akár ki is költöznek és nem költözik be addig új bérlő, amíg az adásvétel meg nem történik. Sőt azt is tudjuk, hogy akár visszaéléshez is vezethet az ilyen csoportosítás, mert az eladó direkt olyan bérleti díjat állít be, amin senki nem bérli ki a lakást, de a vevőt megtévesztheti vele. Ezt az idő fogja eldönteni, hogy milyen kölcsön- és ellenhatások fogják erősíteni vagy éppen kioltani egymást.

Ingatlanpiac - Hirdetések harca - Mérföldkő a bérlőknek és lakásvásárlóknak, "digitális" iránytű a hirdetőknek
Mérföldkő a bérlőknek és lakásvásárlóknak, „digitális” iránytű a hirdetőknek

A csoportosítás még nem tökéletes

Az albérleteknél egyelőre gyakoribb a téves csoportosítás, amire rákérdeztünk, hogy mi lehet az oka. Szabó Laura elmondta:

„A kiadó lakások valószínűleg azért hibásabbak sokszor, mert gyorsan pörögnek, és ha első körben volt tévedés a csoportosításban, akkor előbb kiadják, mint az javításra kerülne.  A párosítás kézzel történik, hogy kizárjuk az automata által fel nem ismert hibázási lehetőségeket.”

Az eladó lakásoknál is előfordulnak hibás hirdetésösszevonások, de eddigi tapasztalataink alapján nagyon ritka:

Sokkal jobban működik a párosítás, miközben az eladó lakásoknál a hirdetések ismétlődése sokkal gyakoribb jelenség.

A hirdetők néhol egész elképesztő hirdetési számokat produkálnak egy lakásra. Az alábbi képen minden csoportosítás tökéletes, a megadott számú ismétlődések helyesek. Semmi jót nem jelent az ilyen irreális számú ismétlődés. Ez is üzenetet hordoz, ami alapjaiban változtathatja meg a hirdetési szokásokat A magas hirdetésszám a vevőket sokkal jobban fogja inspirálni az alkura, mint bármi más:

Felhívás lesz keringőre, ha a vevők ilyen „elkeseredett próbálkozást” fognak látni a hirdetési oldalon. A tulajdonosnak nem lesz érdeke bizonyos számú hirdetés fölé engedni a lakáshirdetések számát.

Ez az önkontroll kihathat a lakástulajdonosok és a közvetítők kapcsolatára, de még a közvetítők egymás közötti együttműködésére (keresztértékesítésre) is.

Ingatlanpiac - Hirdetések harca - Önkontroll?
Ingatlanpiac – Hirdetések harca – Önkontroll?

Ezzel együtt csökkenhet a hirdetési oldalon a lakáshirdetések abszolút értéke. Nem kevesebb eladó vagy kiadó lakás lesz, hanem csak kevesebb lakáshirdetés és lakáshirdető:

A hirdetési portál így közelebb kerül a valósághoz. Az egyedi hirdetésszám – az eladó és kiadó lakások „pure”, tiszta mennyisége – már ma is sokkal fontosabb információ, mint az, hogy hány aktív hirdetés van az oldalon.

A jövőben pedig a lakáshirdetési piac tisztulása felé vezető út alapkőletételének ünnepélyes eseménye az ilyen fokú átláthatóságot elősegítő szolgáltatás.

Ingatlanpiac - Hirdetések harca - Az átláthatóság a tisztességes piaci verseny alapja lehet
Az átláthatóság a tisztességes piaci verseny alapja lehet

Szabó Laura  a hiánypotló újításról lelkesen nyilatkozott:

„Sokat dolgoztunk rajta, és bízom benne, hogy a keresőknek és hirdetőknek is tetszeni fog – ezzel lerövidíthető a keresési idő, minőségibb érdeklődés tud menni a hirdetőnek is, ha a kereső már a teljesebb piac ismeretében telefonál. Várjuk mi is az első eredményeket, több érdeklődésre számítunk. Jelenleg csak regisztrált felhasználónak elérhető és Budapesten.”

A  digitalizálódó hazai lakáspiac folyamatait gyorsíthatja fel, eddig elképzelhetetlen szintre emelve az eladók-vevők, bérbeadók-bérlők és az ingatlanközvetítők közötti kapcsolatot – új status quo-t teremve  – ez a benchmark szolgáltatás.


FONTOS!  Az utcai fényképek 2016. szeptember 19-én készültek Budapest 2. kerületben. Az ingatlan.com szűrési listái a 2016. szeptember 20-i pillanatokat mutatják, a vizualizáció kizárólag arra vonatkozik.

Az építő kritika szellemében a vitaindító bejegyzés kommentelhető, továbbgondolható. Csak hangosan gondolkodunk, ezért a tévedés jogát fenntartjuk. A témával kapcsolatban további kérdéseikre szívesen válaszolunk. Keressenek minket, csatlakozzanak hozzánk Facebook oldalunkon.

Kérjük, figyeljenek ránk, mert mi figyelünk Önökre.

Köszönjük.

Ingatlanműhely


További érdekességek

Értesítés
Visszajelzés
guest

0 Hozzászólás
Inline Feedbacks
Összes hozzászólás